
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 33
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81987
Ext.Price$0.81987
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81987 | $0.81987 |
| 10 | $0.49757 | $4.97570 |
| 25 | $0.41806 | $10.45150 |
| 50 | $0.36414 | $18.20700 |
| 100 | $0.31718 | $31.71800 |
| 300 | $0.27653 | $82.95900 |
| 500 | $0.24109 | $120.54500 |
| 1000 | $0.21630 | $216.30000 |
| 3000 | $0.18552 | $556.56000 |
| 5000 | $0.16158 | $807.90000 |
